MISTROVSTVÍ ČR 2021

Lysá nad Labem
27. - 30.10.2021

Skupina rýžovníků

Foto z Kerska

V Kersku se taky dějí věci. Nečekané překvapení v hnízdě. Rodiče jsou oba přírodní. Teď je jasné že tomu tak není (genotypově) - oba štěpí na hnědou. Pro porovnání je hnědý vedle přírodně zbarveného sourozence. Ten může, ale taky nemusí, štěpit na hnědou. Hnědé mládě poznáme v hnízdě velmi brzy. Je světlejší a jistotu získáme nejpozději 8. den, kdy uvidíme červené oči.

Hnědý

Šedý pastelový

Šedého pastelového rozeznáme od přírodních později než hnědého. Určité náznaky jsou vidět už v čase kroužkování - světlejší kůže, ale jistotu máme až o pár dní později. Ptáci mají o něco světlejší peří. Pro názornost je na prvních fotkách z přírodním sourozencem. Mutační jedinec je v tomto případě samice. Rodiče jsou fenotypově přírodní. Genotypově musí otec štěpit na pastel. Matka je přírodní. Samice nemůžou štěpit na pastel. Jsou, nebo nejsou, pastelové. Jinak řečeno: Pokud Vám vypadne pastelové mládě z nepastelového páru = je to samice, které stačí jeden faktor pastelové mutace. Ten nesl otec. Samci můžou štěpit. Aby byl i samec pastelový musí být otec minimálně štěpitelný (jeden faktor) a matka pastelová. 

Foto z Veltrub

Rýžovníci poblíž Kolína prospívají dobře. Nafotil jsem odchov hnědého samce a hnědé pastelové samice. Tam se žádné překvapení nečeká, všichni budou hnědí a někteří samci budou štěpit na pastel - což se ale u rýžovníků, na rozdíl od guld (u AG jeden faktor znamená změnu fenotypu), nijak neprojevuje.

Větší záhada, prozatím, je u páru šedých achátových. Vypadá to, že nejstarší mládě nebude šedý achát jako ostatní mladší sourozenci. Myslím, že to bude šedá achátová pastelová samice. Nikdy jsem ji neviděl a možná se taky pletu. Viděl jsem ale značné rozdíly - chybějící šedou. které o den mladší sourozenci měli viditelnou jak v letkách tak v ocasním peří. Uvidíme za pár dnů.

Image