Příprava na výstavu
Příprava na výstavy
- Celé naše snažení chovu výstavních rýžovníků směřuje k účasti na soutěžních výstavách ptactva. Rýžovníka šedého, leze vystavovat i dvouletého. Již před začátkem chovné sezóny máme hrubý plán akcí, kterých se chceme zúčastnit. Tomu pak přizpůsobujeme začátek chovné sezóny.
- Příprava na výstavu začíná i dva měsíce před výstavou vlastním výběrem vhodných jedinců. Obvykle jsou to samci (jsou o něco větší, vydrží více stresu). Zastřihneme drápky a zkontrolujeme opeření. Poškozené letky nebo ocasní pera vytrhneme. Následně umístíme ptáky do menších klecí. Po měsíci rozdělíme ptáky do tréninkových klecí, které budou rozměrově podobné těm výstavním. Rozměr výstavní klece je cca 35 x 30 x 15 cm (š x v x h). Ptáci uvykají menšímu prostoru a postupně zkrotnou. Upravíme krmení podle toho, že mají méně pohybu. Na konci tréninku bude rýžovník klidnější. To je to, co bude hrát významnou roli ve verdiktu posuzovatele. Barvu, postavu, typ asi moc neovlivní, ale i výborný pták, který není trénovaný může skončit jako neuspokojivý, protože vystresovaný nechtěl sedět na bidle, nebo divoce lítal v malé kleci. Stres je spouštěč onemocnění. Rozdíl mezi trénovaným a netrénovaným výstavním ptákem je vidět okamžitě. Stačí projít kolem řady výstavních klecí. Jenom benevolence posuzovatelů umožňuje posoudit až 10 % ptáků, kteří by neměli být vůbec posouzení. Rýžovníkům dopřejeme co nejčastější koupání. Do vody pro koupel můžeme přidat přísady zjemňující peří, určené pro ptactvo.
Návrat z výstavy
- Běžné výstavy jsou organizované od října do ledna. Existují však i letní výstavy – červnové Derby drobných exotů, srpnová výstava v Karlsruhe. Obvykle jsou výstavy v temperovaných halách.
- Po návratu je potřebné ptáky vrátit do menších klecí v teplotně podobném prostředí a alespoň dva týdny izolovat od ostatních. Všímáme si kondice a trusu. Až po této karanténě (bez příznaků onemocnění) vracíme ptáky do hejna, případně rovnou do chovné klece.