Chovné zařízení
Klec pro jeden pár chovný pár
Odchov pro výstavní účely provádíme nejčastěji v klecích po páru. Počítáme s tím, že po dobu od vylítnutí do odstavení může být v jedné kleci i 8 rýžovníků.
- vhodný rozměr od 60 x 40 x 30 cm (š x v x h)
Vybavení klece
-
Klec by měla být vybavena bidýlky, napáječkou, koupelnou a samozřejmě krmítky. Nejlépe kromě bidel vše instalováno zvenčí, aby příslušenství nezabíralo místo a nedocházelo ke znečištění krmiva nebo vody trusem. S takovým příslušenstvím je podstatně rychlejší manipulace při denní činnosti a krmení ptáků. Na dně klece může být dřevěná štěpka, písek nebo papír. Ideálně je nad dnem rošt, který zabraňuje znečištění ptáků. Možná budete mít obavy, zda si nepolámou nohy, ale věřte, že ptáci se naučí během pár minut pohybovat po roštu bez problému. Rošt zabrání trhání papíru, což je činnost, kterou mají ptáci v oblibě. Štěpka je poněkud záludná. Vypadá ještě dobře, ale pod ní se usazuje vrstva jemného prachu.
-
Pokud uvažujete o pořízení více klecí, tak rovnou myslete na uniformitu klecí a jejich vzájemnou propojitelnost. Uniformita vybavení celé sestavy klecí vám usnadní a zrychlí obsluhu = více času na pozorování . Nemusíte přemýšlet kam patří tohle nebo ono. Ptáci se v každé kleci cítí hned jako doma. Ze tří klecí, vedle sebe, můžete udělat vytažením přepážek proletovačku. V této dlouhé kleci pak můžou mladí i starší ptáci protáhnout křídla, což všem prospívá. Jestliže máte voliéru tím lépe.
Hnízdní budka
- prostornější než pro drobotinu. Může být ze dřeva, nebo i z plastu. Na výšku i šířku. Vletový otvor může mít průměr 4 cm nebo vhodná je i čelní stěna z 1/3 otevřená.
-
Nemusíte se bát plastových budek. Jsou naopak výhodné ekonomicky i ekologicky. Nebudete muset vyrábět každý rok nové. Dobře se čistí. Opět nám pomůže uniformita, kdy všechny budky máme stejné a ptáci jsou na ně uvyklí. Nedělá problém vyměnit vystýlku i celou budku za čistou předem připravenou při kroužkování, nebo ještě lépe po cca 14-ti dnech od vylíhnutí. Chce to jenom trochu cviku a podobný stavební materiál. Proto je dobré kokosové vlákno. Jako hnízdní materiál může nabídnou ptákům kde co. Suché travní stébla, mech, sisál, kokosové vlákno atd. Ptáci často staví hnízdo od „střechy“. Spodní část, z našeho pohledu nejdůležitější, dokončují až nakonec. Proto je vhodné mít na dně nasypanou malou vrstvu dřevěných štěpek. Není to však nutnost, obvykle hnízdo dokončí tak, že je dokonalé.
Proletovačka, voliéra
- po odstavení umísťujeme mladé rýžovníky do proletovačky. Čím větší, tím lepší. Časem můžeme umístit mladé ptáky do venkovních voliér, pokud počasí to dovolí. Obvykle od druhé poloviny května do konce září. I když se jedná o „tvrdé ptáky“ musíme si uvědomit, že jsou původem ze subtropické oblasti. Po aklimatizaci (pozvolný přechod) jsou schopní být v prostředí kde teplota klesá k +10°. Ne vše co je možné, je i dobré. Ve vnitřních proletovačkách můžou strávit čas v hejnu až do příprav na výstavu.